Strona główna

Szybki kontakt

Administratorem danych osobowych jest spółka Murator IBS Sp. z o.o. z siedzibą w Julinku. Informacje na temat przetwarzania danych osobowych (w tym danych udostępnionych w celu kontaktu) dostępne są w Polityce Prywatności

Adaptacja

Okres adaptacyjny to bardzo ważny czas zarówno dla dziecka, jego rodziców, jak i dla nauczyciela oraz grupy przedszkolnej. Dziecko, które przychodzi po raz pierwszy do przedszkola, znajduje się w zupełnie nowym dla siebie otoczeniu, w towarzystwie nowych osób. Adaptacja jest więc pierwszym, ale niezbędnym krokiem w rozpoczęciu edukacji przedszkolnej. W tym czasie dziecko oswaja się z otoczeniem przedszkolnym, poznaje nauczycieli, nowych kolegów, zasady i zwyczaje panujące w grupie, wdraża się w rytm dnia w przedszkolu. Stopniowo także uczy się korzystać z pomocy montessoriańskich znajdujących się w sali. Dzięki temu z dnia na dzień czuje się w przedszkolu coraz pewniej i bezpieczniej.

Okres adaptacyjny może być różny dla każdego dziecka i może trwać od kilu dni do kilku tygodni, zazwyczaj jednak trwa około 2 tygodni. Naczelnym wyznacznikiem przy ustalaniu czasu adaptacji jest dla nas dobro dziecka. Wychowawca na podstawie obserwacji dostosowuje ten czas do możliwości każdego dziecka.

Pierwszego dnia adaptacji dziecko spędza z nami tylko jedną godzinę – najchętniej w godzinach porannych 9.00-10.00 podczas pracy własnej. W kolejnych dniach pobyt dziecka stopniowo wydłuża się do 2-3 godzin, aż do momentu kiedy wychowawca widzi, że dziecko zaadaptowało się w przedszkolu na tyle, aby mogło spędzać w nim kilka godzin dziennie. W trakcie pierwszych dni okresu adaptacyjnego Rodzice dziecka powinni znajdować się w pobliżu przedszkola.

Po zakończeniu okresu adaptacyjnego dziecko w pełni angażuje się w życie przedszkolne, jest już doświadczonym przedszkolakiem.